Hlavní strana -Main Page

z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Z dnešního doporučeného článku

Springbok

Bok skákavý ( Antidorcas marsupialis ) je středně velká antilopa vyskytující se především v suchých oblastech jižní a jihozápadní Afriky. Štíhlý, dlouhonohý bovid, dosahuje 71 až 86 cm (28 až 34 palců) v rameni a váží mezi 27 a 42 kg (60 a 93 lb). Obě pohlaví mají pár dlouhých černých rohů, které se zakřivují dozadu, bílou tvář, tmavý pruh táhnoucí se od očí k ústům, světle hnědou srst s červenohnědým pruhem a bílou záďovou chlopeň. Především za úsvitu a za soumraku může žít roky bez pitné vody a živit se sukulentní vegetací . Chov vrcholí v období dešťů, kdy je potrava hojnější. Jediné tele je odstaveno ve věku téměř šesti měsíců a o několik měsíců později opouští svou matku. Stáda skákavců v poušti Kalahari a polovyprahlé Karoo migrovaly ve velkých počtech přes krajinu. Tento druh antilopy je jedním z mála s rozšiřující se populací. Springbok je národní zvíře Jižní Afriky. ( Celý článek... )

Věděli ...

Vlajka Gdaňsku
Vlajka Gdaňsku

Ve zprávách

Ayman al-Zawahiri v roce 2001
Ayman al-Zawahiri

Dnes

7. srpna : Den Tasu'a (šíitský islám, 2022); Tisha B'Av (judaismus, 2022); Den asyrských mučedníků ( 1933 )

Američtí mariňáci se brodí na břeh na ostrově Tulagi
Američtí mariňáci se brodí na břeh na ostrově Tulagi
Další výročí:

Dnešní doporučený obrázek

1793 francouzská 24litrová mince

Liver ( francouzsky ' libra ') byla měnou Francouzského království a jeho předchůdce Západní Francie v letech 781 až 1794. Existovalo několik různých livrů, některé současně. Liver odkazoval jak na jednotky účtu, tak na mince. Poslední bankovky a mince livre byly vydány v roce II revoluční francouzské první republiky (1794). V roce 1795 byl zaveden frank a první jednofranková mince byla vyražena v roce 1803. Slovo livre přežilo; až do poloviny 19. století se lhostejně užívalo vedle slova frank zejména k vyjádření velkých částek a transakcí spojených s majetkem (jakoou nemovitosti, majetkové příjmy či dobytek). Tato 24librová mince byla ražena v Lille v roce 1793 za první republiky a nyní je součástí Národní numismatické sbírky ve Smithsonian Institution . Na lícní straně je vyobrazení okřídleného génia od francouzského sochaře Augustina Duprého .

Kredit za design mince: Pařížská mincovna a Augustin Dupré ; fotografoval Národní numismatická sbírka

Další oblasti Wikipedie

  • Komunitní portál – Centrální centrum pro editory se zdroji, odkazy, úkoly a oznámeními.
  • Village pump – Fórum pro diskuse o samotné Wikipedii, včetně politik a technických problémů.
  • Novinky na webu – Zdroje zpráv o Wikipedii a širším hnutí Wikimedia.
  • Čajovna – Zeptejte se na základní otázky o používání nebo úpravě Wikipedie.
  • Help desk – Ptejte se na otázky týkající se používání nebo úpravy Wikipedie.
  • Referenční stůl – Ptejte se na výzkumné otázky o encyklopedických tématech.
  • Obsahové portály – Jedinečný způsob navigace v encyklopedii.

Sesterské projekty Wikipedie

Wikipedii píší dobrovolní redaktoři a pořádá ji Wikimedia Foundation, nezisková organizace, která také hostí řadu dalších dobrovolnických projektů :

Jazyky Wikipedie